W okresie od 1970 do 1980 roku pracował równocześnie jako weryfikator konstrukcji w Biurze Projektów Łączności i Biurze Projektów MOSTOSTAL. Od 1965 roku, jako rzeczoznawca PZITB, opracował ponad 250 ekspertyz i orzeczeń budowlanych dla miasta i regionu krakowskiego. Publikował prace związane z projektowaniem w czasopismach technicznych, a także wygłaszał referaty na konferencjach krajowych i zagranicznych.
W 1982 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę prowadząc nadal działalność rzeczoznawczą i doradczą w wielu instytucjach Krakowa m,inn.: jako inspektor nadzoru budowlanego renowacji zabytkowych plant krakowskich oraz weryfikator konstrukcji w Biurze Projektów BISPROL.
W 1987 roku otrzymał pierwszy stopień specjalizacji zawodowej, a od 1994 roku jest rzeczoznawcą budowlanym z listy wojewody krakowskiego.
Od 1993 roku był pełnomocnikiem wojewody i pełnomocnikiem dyrektora teatru im. J. Słowackiego ds. odnowy teatru, następnie z ramienia Urzędu Miasta Krakowa, Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego i Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej, prowadził inwestycję i koordynację oraz nadzory budowlane obiektów zabytkowych.
W latach 1998 do 2006 roku był głównym inspektorem nadzoru inwestycyjnego z ramienia Naczelnego Sądu Administracyjnego dla obiektu zabytkowego przy ul. Topolowej (Pałac Mańkowskich) oraz rozbudowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przy ul. Rakowickiej w Krakowie.
Od 1949 roku do chwili obecnej działa w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W latach od 1962 do 1970 przez cztery kadencje był wiceprzewodniczącym, a przez następne cztery kadencje (1970-1981) – przewodniczącym Krakowskiego Oddziału PZITB. Był również współzałożycielem Komitetu Projektowania przy Zarządzie Głównym PZITB. Od 1978 roku jest członkiem Komitetu Nauki PZITB. W latach 1983 – 1987 był wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego PZITB, a od 1981 do 1987 r. wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej NOT w Krakowie.
Był organizatorem i współorganizatorem dziesięciu Zjazdów Koleżeńskich Absolwentów Wydziału Inżynierii Lądowej, Wodnej i Mierniczej Politechniki Krakowskiej, w tym ostatniego jubileuszowego w maju 1999 roku z okazji 50-tej rocznicy ukończenia studiów.
Posiada następujące odznaczenia: Złoty krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej (Londyn), Medal wojska, Złotą Odznakę PZITB, Złotą Odznakę Miasta Krakowa i Ziemi Krakowskiej, Złotą Odznakę NOT, odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego, Srebrną Odznakę „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego”, Honorową Odznakę Politechniki Krakowskiej, Dyplom Inżyniera Górnictwa I stopnia i szereg innych.
W 1982 roku otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego Oddziału Krakowskiego PZITB, a na krajowym Zjeździe Delegatów PZITB w 1984 roku uzyskał godność Członka Honorowego PZITB. W 2010 roku otrzymał godność Zasłużonego Seniora PZITB.
Kol. M.Dziadkowiec zmarł 4 września 2012 r. W dniu 6 września na cmentarzu Rakowickim w imieniu PZITB pożegnał śp. Mieczysława Dziadkowca Kol. prof. Janusz Kawecki.